-
Horváth Katalin DTS technika
Horváth Katalin DTS technika
A pandémia ideje alatt került a látószögembe Horváth Katalin, egy Angliában (Bornemouthban) élő művésznő, foltvarró társunk. Kati eredetileg biológia és kémiatanár volt ezért az alkotásaiban erőteljesen jelen van a természet szeretete. Az első alkotás, amit nála láttam egy mandala volt DST technikával.
De mi is ez a DST, minek a rövidítése? Az angol Draw-Sew-Trim szavak mozaikjából, azaz rajzolj-varrj-vág/nyesd le a felesleget. Kati a videós bejelentkezései során először angolul, majd magyarul is elmondja, hogy mit kell csinálni, illetve a felvételek alatt mutatja is a folyamatot nagyon részletesen.
Elsősorban mandalákat készít, művészien használja a szivárvány színeit és arra buzdít mindenkit, hogy ő is bátra ezt tegye. Én ezt a videós közvetítést láttam tőle, amelyben az öt elemet, a földet, a vizet, a tüzet, a levegőt és az étert jeleníti meg. Bemutatta a tűzési technikákat is, amiket az egyes elemeken használt. Szívesen tűz íveket, indákat, amelyeket gyöngyökkel is díszít.
(forrás: https://www.dream-quilt.com/shop-all-products)
Májusi bejelentkezése során egy táska előlapjára készített a DTS technikával egy vízi mandalát delfinekkel, amit többen meg is varrtak Magyarországról és a világ számos országából.
Járt Magyarországon is, tanította Budapesten a DST technikát. (https://www.facebook.com/photo/?fbid=1175137642879989&set=pcb.1175138379546582) Itt találhatjátok azt a felhívást, ami a tanfolyamra invitált, illetve a meghívón szereplő mandalát varrhatták meg a résztvevők.
Július végén a mozaik technikával is megismerkedtünk. Elmondta, hogyan kell egy nagy kép kis részletét kiragadni, azt átimportálni például táskára. Itt is részletesen magyarázott, használta a kétoldalú ragasztós vetexet, és bátorított arra, hogy ha nem pontos a minta, akkor is nagyon szép eredmények születhetnek.
Részt vett idén a Birminghami quilt fesztiválon egy műalkotásával. A kép eredeti mérete 108X101 cm. A kép szintén a természetből, a vízi világból vett alkotás tudatosan. A veszélyeztetett állatfajokra, élőlényekre irányítja Kati a felhívást. A képen láthatunk korallokat, amellyeket trapuntó technikával emelt ki, a teknős uszonya 3D-s technikával válik el az alaptól, míg az istennőt mozaiktechnikával jelenítette meg, de a tűzés mellett a gyöngyöket is bátran használta. Alapanyagként használt pamutot, selymet, organzát, gyöngyökkel, flitterekkel hímzéssel díszített és láthatatlan monofil cérnával tűzőtt. Itt tudjátok részletesen is megnézni a textilképet. Itt például látható a kép hátulja a tűzéssel is.
Ha tetszik nektek ez a kép, akkor itt szavazhattok is rá! (https://www.thefestivalofquilts.co.uk/quilt-voting-form/?quiltName=Thetis%20-%20The%20Goddess%20Of%20Sea&quilterName=Mrs%20Katalin%20Horvath)
Legutóbb a facebook csatornáján a quilt- szendvics készítéséről, a tűzési lehetőségekről a mandala elemeiben, illetve befejezésérő osztott meg néhány perces videót.
Tudjátok követni:
Facebookon: https://www.facebook.com/groups/689916438056361 (Draw-Sew-Trimm)
https://www.facebook.com/HealingAndArtMandalas (Mandalák)
https://www.dream-quilt.com
Instagrammon: @dream_quilt
Király Mónika 2020. augusztus 13.
2. Hogyan varrjunk, varrhatunk cipzárakat…
Engedjétek meg, hogy összefoglaljam az általam kedvelt bevarrási módokat.
1.Egyszerű neszesszer cipzár bevarrása.
Az első példánál az tetszik, hogy hagyunk egy varrásszélességnyi pluszt a neszesszer oldalainak az összevarrása előtt, amint látjátok, és ha nagyon akarjuk a cipzár végeket elütő színű anyaggal is lezárhatjuk.
http://www.handmadiya.com/2015/11/cosmetic-bag-with-applique-bear.html
2. Textilbőr, műbőr táskák cipzár bevarrása
A második példát nem próbáltam, de javaslom, hogy lépésről, lépésre nézzétek át a fotókat, sokat tanulhatunk belőlük: például, hogyan kerüljük el az sok anyagréteget, kis tűtartó dobozkával emeljük egy szintbe a varrógép talpat az anyaggal, az indulásnál, hogyan dekoráljuk a táska hevederünket,stb.
3. Ha méteres cipzárral dolgozunk.
Itt felhívnám a figyelmet arra, hogy érdemes nem végig varrni a cipzárt, az ábrázolt módon, ha visszahajtjuk, akkor így szebb lesz a neszi széle, nekem bevallom így jobban tetszik.
4. Amikor pont akkora cipzárunk van.
A negyedik mód, amikor pont a megfelelő méretű cipzárunk van ( vagy hozzá tervezzük a neszinket) , felhasználva annak széleit, vagyis ott varrjuk össze a neszi oldalait, nem megyünk át a fogazaton. Igazán mutatós fémcipzárak esetén.
5. A cipzárvégek eldolgozása
Szokás anyagdarabbal eldolgozni a túllógó cipzárakat is, aki nem ismeri, a két lenti linken megnézheti.
https://libellein.blogspot.com/2014/09/eve-mit-reiverschlussein-tutorial.html?m=1
. Külső (belső) cipzáras zseb varrásánál.
Egyik kedvencemet mutatnám, főleg táskáknál használom… mindig megbántam, ha olyan táskát varrtam, hogy kihagytam ezt a zsebformát, mert igen kényelmetlen kinyitni a táskát( ha nincs hova letenni) ha csörgő mobilt, bérletet, zsebkendőt…maszkot akarunk előkapni.
7. Táskát záró cipzár varrása
Ezt a cipzárvarrási módot is gyakran alkalmazzák, sokan ismeritek, feltételezem. Amint észrevettem, szeretik színes anyagokkal feldobni, de szabad a gazda.
Ha egy erős színnel ki szeretnénk emelni a cipzárt, egyben erősebbé is tehetjük.
http://wpcreek.blogspot.com/2012/02/sweet-retreats-little-sister-tutorial.html
8. Ha rejteni akarjuk a cipzárt
Ezt a módot, nem csak táskák és neszesszerek varrásánál alkalmazhatjuk, hanem szoknyáknál, díszpárnahuzatnál is, például. Én régen így tanultam valakitől: varrd össze a szoknya oldalát, mögötte varrd oda a cipzárt, majd bontsd ki az összevarrást…
http://alittlegray.blogspot.com/2011/09/lttsa-penguin-backpack-zipper.html?m=1
9. Kis ráadás
Ilyen átlátszó műanyagot sem varrtam még, de az ötlet igazán tetszik, jól láthatjuk, miben mi van… és lássuk be, megkönnyíti a keresést. Itt az tetszett, hogy hol anyaggal, hol nem varrta oda a cipzárt… bevallom, nem tudom mennyire tartós.
https://negligentstylee.blogspot.com/2014/01/tutorial-scrappy-vinyl-pouches.html
Remélem ezzel a kis összefoglalóval tudtam nektek segíteni, fogadjátok szeretettel.
Sólyom Melinda, 2020.aug. 11.
3. Hajtogatott (origami) virágok, rátétek, díszek…
3-ik témánk az ORIGAMI VIRÁG, melynek nem tudtunk ellenálni, és a szavak helyett inkább sok ötletet nyújtunk… nézzétek az alábbi linkeket:
https://oliverands.com/community/blog/2015/10/origami-roses.html
https://misterdomestic.net/2018/11/06/scandinavian-folded-fabric-star-ornament-w-video-tutorial/
http://quiltingdigest.com/folded-fabric-flowers-make-beautiful-ornaments/
http://www.felicityquilts.com/2014/11/tutorial-folded-fabric-star-ornaments.html?m=1
Sólyom Melinda
VarrógépCentrum ajánlata
Univerzális varrógép asztal
A varrógép besüllyeszthető az asztal síkjába, és egy a varrógép típusának megfelelő méretű plexi lap segítségével az egész asztal egy nagy sík varrófelület lesz. Hímzőgép esetén hímzőegység nélkül süllyeszthető!
Egy kiegészítő plexi lap behelyezésével, normál asztalként használható a varrógép állvány. Például alulról megvilágítva nagy segítség a szabásminták átjelölésében.
Kompatibilis gépek:
- Bernina: 435, 475QE, 480, 535, 570QE, 590, 720, 770QE, 790Plus, aurora 440QE, 550QE, 750QE
- Bernette: b77, (B79-hímzőegység nélkül süllyeszthető)
- Pfaff: Select 4.2, Ambition 610, 620, Quilt Ambition 630, (Creative 1.5-hímzőegység nélkül süllyeszthető), Expression 710, Quilt 720, régi expression, tipmatic
- Brother: A16, A80, A150, (280D-hímzőegység nélkül süllyeszthető), F410, F420, F460, (F480-hímzőegység nélkül süllyeszthető), 1100, 1300, 1800Q, (2600-hímzőegység nélkül süllyeszthető)
- Janome: 7700
Egyéb típusokhoz egyedi megrendelés alapján.