Amióta elkezdtünk anyagot gyűjteni a Néprajzi Múzeumban történő bemutatkozáshoz, találtunk információkat az Interneten (most szerencse, hogy nem felejt), de még több információt kaptunk Tőletek. Volt, aki megtisztelt Bennünket személyes történetével kékfestő quiltjeinek készítéséről.

Ezen az oldalon ezeket a kincseket találhatjátok meg.

Ha Neked is van kékfestős történeted, küldd el nekünk! Ha vannak fényképeid olyan régi kiállításokról, ahol kékfestő quiltek szerepeltek, oszd meg velünk. e-mail cím, ahová ezeket az anyagokat várjuk: sziva.zsuzsanna@foltvarro.hu

Houston Quilt Festival – 2012

Egyszer régen, 2012-ben Houstonban magyar kékfestő quiltek már bemutatkoztak. Most nagy szerencsénk, hogy az Internet nem felejt. Kutakodás közben ebbe a cikkbe botlottam. Az angol ne riasszon el senkit, egy galériával kezdődik, ahol megcsodálható néhány kiállított darab és annak részlete.  A cikk szerint 16 quilt mutatkozott be, egyéni és csoportos alkotások 2012. november 1-3. között a George R. Brown Convention Centerben Houstonban.

Kékfestő történetek – Mészáros Zsuzsa

Törés után…. a  Magyarok Virágoskertje

Készítette Mészáros Zsuzsa

Készült: 2020. Trianon 100. évfordulójára

Mérete: 140 x 100 cm

Kézzel varrva és tűzve: a foltvarrásban ismert „Nagymama virágoskertje” blokkokból papírra varrásos angol technikával.

Készítéséhez 920 db 2,5 x 3 cm-es hatszöget használtam fel (sajnos a mai országunk ebből csak 334 db).

Történet

Az eredeti képet 2003-ban varrtam a „Magyarok Virágoskertje” címmel a „Határon Túl” pályázatra (Törés után jeligével adtam be.) Pápán volt kiállítva és „Külön díjat” nyertem vele.

A munka egy könyvtárban kezdődött, mivel tulajdonomban csak külön-külön egy földrajzi és egy történelmi atlasz volt. Keresnem kellett olyan egyforma kicsinyítésben lévő régi és új Magyarországot, amit egymásba tudok rakni. (Akkor még nem volt internetem). A hatszögeket azért kellett kicsinyíteni, hogy az ország és azon belül a vármegyék határai ne torzuljanak el.

A hatszögek összevarrását középről függőleges csíkokban varrtam össze, jobbról-balról egyet-egyet, hogy ne torzuljon el a kép. Nagyon kellett ügyelni, hogy az előre lerajzolt vármegyékben egyforma mintázatú anyag kerüljön!

Még egy érdekesség, hogy a jelige címe azért lett „Törés után”, mert könyvtárban járkálás közben (télen akkoriban még hó volt) elestem és eltört a bal csuklóm. Két napig sírtam könyörögtem, hogy ne gipszeljék be. Merevítő segítségével varrtam, varrtam. (családom szabta a papírokat hozzá).

Elkészült,kezem meggyógyult és Pápán a kiállításon senki nem tudta, hogy mi történt velem. A jeligét a zsüri és a műsorvezető is másképp értelmezte.

Teltek múltak az évek…. Dolányi Anna fáradhatatlan munkájának köszönhetem, hogy sok-sok országban járt, mire Ausztráliában a Magyarok Világszövetsége tulajdonába került.

2020-ban Trianon 100. évfordulójára emlékezve újra elkészítettem.

A képen a munka bal oldala és a folyamatban lévő tűzés látszik

Kiállításon egy skóciai templomban

Izlandon is ki volt állítva. Megnyitó utáni napon Dolányi Anna készítette ezt a képet…

Íme mindenhol vannak magyarok

Összefogás

Készítette Mészáros Zsuzsa és  Kovácsné Rita

Készült: 2009

Mérete: 88 x 103 cm

Történet

Ezt a munkát Kovácsné Ritával, a Foltlelkek csoport egykori vezetőjével készítettük. (Sajnos ő már nincs közöttünk.)

Egy kicsit az akkori EU tagországairól és új belépőiről is szól. Ez a munka is járt Ausztráliában, róla is kaptunk dicséretet és kommentekben megjelent, hogy milyen jól mutatna egy kávézóban.

Gyerekjátékok

Készítette Mészáros Zsuzsa

Kis Mukk papucsa

Géppel varrva, tűzve. 6 db kunyhó blokkból áll, kézzel összevarrva. (Készült 2009.)

Bébi labda

12 db géppel varrt forma, kézzel összeállítva. (Készült 2014.)

Bűvös kocka (Foltvarrók Rubik kockája)

8 db forgatható szivacs kockából áll, 6 féle mintázatú kékfestő anyaggal bevonva. (Készült 2010.)

Kékfestő történetek – Molnár Jánosné Marika

Az első (1) kékfestőt 2000-ben varrtam a debreceni országos kiállításra magyaros foltvarrás témában (Csornai rátétes applikáció). A jelenlevő Mészáros Léna és a Magic Patch újság főszerkesztője meghívta a magyar munkákat a francia kiállításra és a bemutatott anyagból ők választották ki a kiállítási anyagot, többek közt az én munkámat is. 2002-ben fényképeket kértek Dolányi Annától a 2003-as Magic Patch naptárhoz. Az én munkám a február hónapot jelentette, miután kint fotózták ezzel hirdették a naptárt.

Varrtam még buzsáki applikációt (2), valamint két Csornai rátétes applikációt, melyek közül az egyik (4) 1200 óra alatt készült és a tatabányai országos kiállításon közönségdíjat nyert. Ez a munka szerepelt a Műcsarnokban rendezett Nemzeti Szalon 2018-as KÉZ/MŰ/REMEK kiállításán.

Karey Patterson Bresenhan meghirdetett egy pályázatot az 500 legszebb tradicionális Quiltre. Pályáztam 3 munkával (1,2,4) és mindegyik belekerült a könyvbe. Népművészeti zsűrizett két munka (2,4) Mester Remek minősitést kaptak. Ezek a munkák Dolányi Anna által egész Európában, Amerikában, Japánban, Indiában jártak. Japán foltvarrók kétszer is ide látogattak, hogy Szabó Irén udvarában megtekintsék a kékfestő munkákat, igy japán újságokba is kerültek.

A takarót (3) a 80. születésnapomra varrtam, Győri Ildikó tűzte meg, Szekszárdon és Veszprémben életmű kiállításon szerepeltek a többi munkámmal együtt, összesen 25 falikép.

Molnár Jánosné Marika

Céhmester

(1) – Csornai rátétes

(2) – Buzsáki rátétes

(3) – Kékfestő takaró

(4) – Csornai rátétes II.

(5)

Csodálatos munkák Kerékgyártó Szilvia összefoglalójában

2018-ban Kerékgyártó Szilvi készített egy nagyon részletes összefoglalót gyönyörűséges kékfestő munkákról. Némelyik munkát akár élőben is láthattátok, például a tavalyi OFF-on, és reméljük minél többet láthatunk majd belőlük a Néprajzi Múzeumben.

Itt találjátok a cikket.

2019-ben Christalena Hughmanick, egy amerikai  textilművész a Fulbright ösztöndíjasként és a Magyar Foltvarró Céh összefogásában elkészült néhány óriási quilt. Ennek kapcsán Szilvi tervezett kékfestő blokkokat (összesen 30-at). Ezeket a mintákat Szilvi ismét elérhetővé tette mindenkinek. Itt találjátok őket.

(A cikkben a 2019-es projekt beharangozója van, az a projekt már lezárult, de a céhtagok számára van egy új pályázatunk. )