Néhány gondolat a szerkesztőtől

Valami ismét véget ért. Tegnap még a kiállításokat szedtük le, és nem győztük megköszönni az egri és felsőtárkányi lányoknak ezt a csodás három napot, és az elmúlt hónapok megfeszített, kimerítő munkáját. Ma pedig már a következő feladatokon jár az eszünk, a táboron, a jövő évi terveken.

A feladatok sorában az első ez az e-hírfolt, a szokásosnál picit később és talán kevesebb tartalommal kerül a levélszekrényekbe- az OFF minden energiánkat, időnket lekötötte. (Plusz én nyaraltam egy rövidet a családdal.)

Talán már észre is vettétek, hogy az oldal tetejéről (főmenü) eltűnt az OFF 2024. Nem veszett el, csak átköltözött a korábbi OFF-ok mellé. Itt találjátok meg: https://foltvarro.hu/off-2024/ Vagy a kattintsatok a Tagoknak menüben az Országos Foltvarró Fesztiválok pontra.

Rengeteg kép, videó készült, amiket szintén fel fogunk tölteni az oldalainkra. Ezek azonban válogatást, utómunkát igényelnek. Nemcsak a pályamunkákra és a díjazottakra számíthattok, de elkapott pillanatokra, „életképekre” is – lehet majd keresgélni az ismerősöket, a közös beszélgetések, nevetések, könnyek emlékét.

Ígérem, hogy amint összeáll egy-egy galéria, a Facebook zárt csoportjában hírt adok róla. Apropó Facebook, ha van regisztrációd, de még nem vagy tagja a TAGOK zárt csoportnak, akkor jelentkezz, válaszolj a három tagságra vonatkozó kérdésre, és beengedünk. A csoportba csak a jelenlegi céhtagok jelentkezését fogadjuk el. (Aki pedig nem válaszol a kérdésekre, azt a Facebook fogja automatikusan elutasítani.)

Foltos öleléssel:

Sziva Zsuzsa (Facebookon Fazekas Zsuzsa)

Szeptemberi Hírfoltok

Ahogyan tavaly is, most is szeretnénk egy rövid képes beszámolót eljuttatni minden céhtagunkhoz az OFF-ról a nyomtatott Hírfoltokban. Így azok is kaphatnak egy kis izelítőt, akik nem tudtak részt venni a fesztiválon. A nyomdai átfutási idő miatt ezért a Hírfoltok 2024/3 száma várhatóan szeptember végén kerül a postaládákba. Addig is türelmeteket kérjük.

Őszi tábor

2024. október 4-6.

Ebben az évben is nagy szeretettel várunk benneteket a céh vezetősége által szervezett őszi táborunkba október 4-6. között. A helyszínt ezúttal megváltoztattuk, kedvezve ezzel a dunántúli foltvarróknak is. Helyszínként egy már bevált helyet választottunk. Sokan ismeritek más táborokból a Bábolna Nemzeti Ménesbirtokot, ami igazán szép környezetet biztosít számunkra. A varrótér tágas, a szobák közelében van. Akik voltak már itt, tudják, mire számíthatnak.

Elhelyezés 2-3 ágyas szobákban. Az árak a szállást, mindhárom napra a kétfogásos ebédet és a tanfolyamot tartalmazzák. A Bábolnán jól megszokott reggeli két kifli is jár, illetve kávé és víz is lesz. Családtagot is szívesen látunk.

A birtokon 24 órás portaszolgálat üzemel.Parkolni ingyenesen lehet a területen, jól védett belső udvarban.

Technikák

Arra gondoltunk, kipróbálnánk veletek néhány érdekes és egyben igen hasznos technikát. Mindehhez segítségül hívunk néhány nem túl közismert  segédanyagot, konkrétan a Freezer papírt és a vízben oldódó vetexeket. Természetesen a végére a kis próbálkozások összeállnak majd egy kerek egésszé, de a lényeg, hogy ezután a mindennapi alkotásban lesznek majd segítségedre. Ugye milyen izgalmas?

További részletek hamarosan. Figyeljétek az e-hírfoltokat, a Facebook csoportot és a foltvarro.hu oldalt.

Részvételi díj

Elhelyezés Ár
Céhtagoknak 3 ágyas szoba 49.000 Ft
Nem céhtagoknak 3 ágyas szoba 54.000 Ft
Céhtagoknak 2 ágyas szoba 54.000 Ft
Nem céhtagoknak 2 ágyas szoba 59.000 Ft
Hozzátartozó 2 ágyas szoba 33.000 Ft

Jelentkezési és befizetési határidő: szeptember 23.

Legendák

European Quilt Association – EQA Pályázat 2024/2025 (zsűrizett)

Az EQA célkitűzése, hogy határokon, kultúrákon és nyelveken átívelően terjessze és népszerűsítse a foltvarrást.
Új helyszíneket keresve az EQA a 2025. februári vicenzai Abilmente fesztiválon kiállítási lehetőséget kapott.
A galériában Legendák címmel zsűrizett válogatást mutatunk be. Öltsd ismereteidet és képzelőerődet textilbe, és készíts egy legendásan szép munkát, hogy részesévé válhass az EQA történelmének az új fejezetében!
Tagországonként két quilt vehet részt a kiállításon.
A kiválasztott munkák készítői ingyenes fesztiválbelépőt kapnak, és a szervezők egy értékes fődíjat adományoznak a legjobb quiltnek.

Szabályok

1. Az alkotás témája legyen egy legenda vagy valamilyen módon a legendák témájához köthető.

2. A pályázatra a tematikus és a méretbeli előírásoknak megfelelő, de korábban készített munkákkal is lehet jelentkezni.

3. A quilt bármilyen anyagból és technikával készülhet, de kerülendő a 3D alkotás, illetve a nehéz és sérülékeny anyagok felhasználása.

4. A széleket a quilt stílusának megfelelően kell eldolgozni.

5. Méret: pontosan 80 x 120 cm (álló tájolású).

6. A quilt legyen egyoldalas, és minimum 10 cm széles bújtatót kell rávarrni.

7. A quilt hátoldalára erősített címkén az alábbi adatokat kell megadni: név, a quilt címe, email cím és származási ország.

8. A pályázat minden MFC tag előtt nyitott. Nincs nevezési díj.

9. Kérjük, hogy a közösségi médiában ne tegyél közzé fényképet a kész quiltről. A pályázati határidő lejárta után az EQA a Facebook oldalán közölt fényképeket reklám céljára felhasználhatja.

10. Az anonim bírálatot az EQA képviselőiből álló zsűri végzi. A bírálók az Abilmente fődíjáról („Best in Show”) adományozásáról is döntenek. A kiválasztott quiltek készítői két darab fesztiválbelépőt kapnak. A döntés ellen nem lehet panasszal élni.

11. A kiválasztott quiltek első bemutatására 2025. februárban a vicenzai Abilmente fesztiválon kerül sor. Jelenleg tárgyalások folynak további kiállítási helyszínekkel, így a pályamunkákat körülbelül két évre kell az EQA rendelkezésére bocsátani.

12.Az előzetes jelentkezés határideje: 2024. szeptember 30.

Jelentkezés

A jelentkezéshez küldd el az alábbi adatokat e-mailben az ildiko.polyak@gmail.com  címre 2024. szeptember 30-ig:

  • Név
  • Telefon
  • e-mail
  • Lakcím
  • A quilt tervezett címe (magyarul)
  • A quilt tervezett címe (angolul)

Kérjük, hogy a levélbe írd be, hogy „A szabályokat megértettem és elfogadom

Az elkészített quilt fényképét 2024. november 30-ig kell elküldeni a a fenti email címre. A fénykép elkészítésénél ügyelj arra, hogy annak alapján történik a zsűrizés.

A két kiválasztott quiltet 2024. december 31-éig kell postázni az EQA magyarországi képviselőjének:

Polyák Ildikó
1139 Budapest, Teve u. 27.
Ildiko.polyak@gmail.com
+36 30 263 3671

Szubjektív beszámoló a TÓL-IG projektről

„A bordó fecnik jelentőséget kaptak, majd szép lassan jelképpé váltak. Jelképévé a kísérletezésnek, az új utak keresésének, az egyéni ötleteknek. Jelképévé az egyéniségünk megtartásával egy sokféle, színes társaság összekovácsolódásának.”

Rácz Margaréta

Különleges kiállítást láthattak a látogatók Egerben az Országos Foltvarró Fesztiválon.

Éppen egy éve 2023. augusztus 27-én a budapesti Országos Foltvarró Fesztivál egyik délutánján Polyák Ildikó beszélgetésre hívta a „Beszélgessünk a Quiltművészetről” on-line tanfolyamának résztvevőit. Itt derült ki számunkra, hogy Ildikónak tervei vannak a csoporttal. Az egy évvel későbbi Egerben megrendezendő OFF-ra egy különleges kiállítást álmodott. Megfogalmazta az elvárásait. 80×30 cm legyen a quilt mérete, és egy kb. 5×5 cm bordó anyagot kötelező felhasználni a quiltben, az önálló tervezés, és a magas minőség is elvárás. Ezeken kívül teljes szabadságot adott az alkotóknak a témát, a technikát illetően. Ettől kezdve szinte kézen fogva vezette a társaságot, akik különböző felkészültséggel, gyakorlattal vágtak neki a kalandnak. Volt közöttünk teljesen kezdő, voltak akik tradicionális quilteket varrtak eddig, néhányan el-el kalandoztak az art-quiltek világába, és voltak profik ebben a műfajban. Egy valamiben egységes volt a csoport. Abban, hogy nekivágnak.

Elkezdődtek a tréningek. Ezeken az online összejöveteleken Ildikó elvezetett minket egy olyan világba, ahol a többség, ha járt is időnként, nem biztos hogy mindent, vagy a lényeget látta. Gyakorlati feladatokat kaptunk. Ezek megoldása, az Ilditől kapott sok-sok információ során lassan kezdett kialakulni a téma, amit meg akarunk varrni, Eközben időnként kisebb csoportokra osztva a társaságot, lehetőséget adott az ismerkedésre, a tapasztalatok megbeszélésre. Úgy tanított, hogy mi magunk ismerjük fel, mi fontos, és mi lényegtelen.

Néhány bemelegítő hónap után dönteni kellett, elkészítjük-e „életünk fő művét”. A többség igent mondott. Ettől kezdve konkrétabbá váltak az edzések. Élmény volt április végén a személyes edzés, amikor egy budapesti helyszínen találkoztunk, és közösen, csoportokban oldottunk meg gyakorlati feladatokat.
Tavasszal elkezdődött a tervek megvalósítása. Ildikó ebben is segítségünkre volt, hetente egy napon on-line lehetett vele konzultálni. Most már mindenki a saját munkájával kapcsolatban kérhetett tőle tanácsot.

Június végére mindenki elkészült az alkotásával, az eredményt pedig láthatták a vendégek Egerben az OFF-on a TÓL-IG kiállításon.

Hogy miért TÓL-IG? Remélem, hogy ebből a kis írásból is kiderül, de álljanak itt Polyák Ildikó gondolatai, melyeknél jobban szerintem nem lehet megfogalmazni a projekt szellemiségét. „Az útkereséstől saját magunk megtalálásáig, a tanulástól az önálló alkotásig, az egyéni törekvésektől a csapatszellemig, az inspirációtól a megvalósításig, az „Ez érdekes!”-től a „Zseniális!”- ig; avagy kísérlet arra, hogy 47 eltérő quiltművészeti stílusból egy bordó fecni segítségével egységes kollekciót hozzunk létre.”

2024. augusztus. 27.

Rácz Margaréta
a TÓL-IG csoport tagja

A képen az alkotók többsége látható.

Ha szeretnéd közelebbről szemügyre venni az alkotásokat, elolvasni az alkotók gondolatait, látogass el a közösség virtuális kiállítására

Foltvarró Találkozó az Alföld közepén

Ha szeptember, akkor irány Mezőtúr!

A mezőtúri Tűvarázslók Foltvarró Baráti Kör 2024. szeptember 20-22. között ismét megrendezi a Foltvarró Találkozó az Alföld közepén című mára már hagyományossá vált nagy sikerű rendezvényét. Erre az eseményre a helyieken kívül 70-80 vendéget várnak az ország minden részéből.

Csakúgy, mint az elmúlt évben, ismét neves művészeket, oktatókat sikerült megnyerni a mezőtúriaknak.

Sulyok Levente a Magyar Foltvarró Céh elnöke különleges applikációs technikát tanít a résztvevőknek.

Polyák Ildikó Quiltművész, az Európai Quilt Szövetség magyarországi képviselője, nemzetközi quiltbíró textilfestmény készítésébe avatja be a foltvarrókat. (quilt- három rétegből álló művészi textil alkotás)

Földváry Gina Magyar Foltvarró Céh Budapesti és Pest Vármegyei régióvezetője egy saját tervezésű , textilcsíkokból szövött díszítésű mellény készítésébe avatja be a hölgyeket.our Content Goes Here

A nagy programok mellett a kisebb termekben nyitott műhelyek, workshopok működnek,

  • ahol az orosházi gyermekorvos Dr Kalydy Antóniával csodás szmokkolt színházi táskát lehet varrni,
  • a Tűvarázslók közül Mile Ilona különleges, praktikus neszesszer készítésébe avatja be az érdeklődőket.

Ezenkívül több kiscsoportos foglalkozáson mutatják be felkészültségüket a mezőtúriak. Pl. a modern foltvarrásban oly divatos, hímzést, ún. random öltésekkel, vagy az ősi japán boro és sashiko hímzéseket.

Újdonság!

A programban „Hogyan induljak el a foltvarrásban?” címmel, Antal Ildikó és Rácz Margaréta vezetésével mini foltvarró tanfolyam is szerepel. A résztvevők betekintést nyernek egy foltvarró baráti közösség eseményébe, a találkozó hangulatába, és megismerkednek a foltvarrás alapjaival, legfontosabb eszközeivel. A szervezők várják a kezdő foltvarrókat, vagy a foltvarrás iránt érdeklődő a hölgyeket, legyen fiatal, vagy nyugdíjas.

A rendezvényünket kísérő kiállításon bemutatásra kerül az OFF-on nagy sikert aratott TÓL-IG quiltművészeti kollekció.

Szeretettel várnak a Tűvarázslók Foltvarró Baráti Kör hölgyei.

Helyszín

Közösségi Ház

Mezőtúr, Szabadság tér 17

Jelentkezés, további információ

Nyitvatartás

Péntek, szombat: 9:00 – 20:00

Vasárnap: 9:00 – 15:00

Életképek a 2023-as találkozóról

Sárkányklub foltvarró csoport kiállításának megnyitója

Nektek ajánljuk – Kiállítás az  Óbudai Múzeum Goldberger Textilipari Gyűjteményben

Az időszaki kiállításon 15 hazai kortárs textilművész – köztük Polyák Ildikó – munkáján keresztül ismerhetjük meg a legjelentősebb növényi és természetes textilfestési és -mintázási trendeket. További információk itt: https://goldbergermuzeum.hu/botanica-tinctoria-a-festonovenyek-szerepe-a-kortars-textilszinezesben-es-mintazasban/

Hexie nyaklánc

Többen kérdeztétek az OFF-on, hogyan is készült a szivárványos nyakláncom, így arra gondoltam, most megosztom mindenkivel. Elég régi darab, még a pre-covid időkből, amikor a Foltmodern csoportom éppen szivárványban utazott.

Természetesen nemcsak szivárványszínben készíthető, 2-3 színnel is jól mutathat, vagy akár egyetlen szín különféle árnyalataival. Nem muszáj dupla sort csinálni, nem kell kétoldalasra készíteni, sok-sok egyszerűsítési lehetőség van.

Az elkészítéséhez angol papírtechnikát használunk (English Paper Piecing avagy EPP). A hatszögek fél inch oldalúak (1,25 vagy a 1,5 cm épp olyan jó lehet. De aki kicsire vágyik, az akár az 1 cm-es oldalt is kipróbálhatja). A sablonok közepét ki szoktam lyukasztani, így könnyebb a végén kiszedni őket.

Elkészítés

Készítsünk 2*14 db becsomagolt hatszöget. (A szivárványhoz a piros, a narancs, a sárga, a zöld, a világoskék, a sötétkék no meg a lila 2-2 árnyalatát használtam. Felül a világosabb, alul a sötétebb árnyalatokkal dolgoztam.) A kép alapján rakjuk ki az ívet.

Ha véletlenszerűen válogattuk a színeket, akkor érdemes legalább 2-3 változatot kirakni, fotózni, és azt megvalósítani, ami a legjobban tetszik. A két oldalnak sem  kell egyformának lenni.

Amikor tetszik a szín összeállítás, akkor varrjuk összea hatszögeket. Akár úgy, hogy először az egymás alattiakat varrjuk egymáshoz, akár először megvarrjuk a felső majd az alsó ívet. Őszintén szólva nem emlékszem, hogyan csináltam anno. Az biztos, hogy érdemes időről időre ellenőrizni, hogy megfelelő oldalakat varrjuk-e össze.

Ha megvan a két darab dupla-soros elem, akkor forditsuk szembe egymással (visszáját a visszájával) és apró, láthatatlan öltésekkel varrjuk egymáshoz a két felet. Először varrjuk egymáshoz őket a nagyobb ív mentén, majd a két oldalán. A felső, kisebb ív összevarrása előtt az alsó hatszögek sablonjait el is távolíthatjuk. A felső ív szélső hatszögeinek külső széléhez rögzítsünk vékony szalagot vagy  textilpántot (az enyém négybe hajtott egy inches anyagból készült és 25 cm hosszú volt bevarrás előtt.) Először a két-két szélső hexit varrjuk össze és úgy haladjunk tovább. Ha összevarrtunk két hatszöget, szedjük ki a sablont. Az utolsó előtti hatszögek összevarrása után az összes sablont szedjük ki. (Érdemes nem a középső elemet hagyni utoljára, mert annak csak egy nyitott oldala van, nehezebb a papírt kiszedni.)

A pántot lássuk el nyaklánc-csattal, és készen is vagyunk. Zsebeljük be a dicséreteket.

Egyszerűsítések

Készíthetjük egyoldalas változatban is. Ekkor a hátoldalnak filcet használunk. A megvarrt ívet úgyanúgy varrjuk fel láthatatlan öltésekkel, mint egy „rendes” quiltnél. Felvarrás után nagyon keskenyen körbevágjuk. Ne feledkezzünk meg a pántról.

Készíthetjük kettő helyett egy sorral. Ha kétoldalas, akkor 14, ha filcre rádolgozott darabot készítünk, akkor pedig 7 hatszögre lesz szükségünk.

Hobbyművész ajánlata

Új klasszikus anyagok

Betsy Chutchian a Lydia csipkéje fantázianevű anyagcsaládját Lydia Folger Fowler, az első amerikai születésű orvosnő ihlette. A Lydia’s Lace kollekció azt a szín és mintavilágot kínálja, ami a hagyományos quiltek varrásához ideális.

A legújabb megjelenésű textilek mellett, karácsonyi, egyszínű és akciós anyagokkal is várunk!

MFC kedvezmény a webáruházban is!

A Magyar Foltvarró Céh tagok 15% kedvezményt kapnak minden kiváló minőségű patchwork anyagunkból és elsőrangú Vlieseline flízünkből.
A kedvezményről bővebben itt olvashattok.

muveszellato.com/patchwork

B&ZS Stúdió ajánlata

Tótágas Kreatív ajánlata

Butika ajánlata

Varrógépcentrum ajánlata

Brother Innov-IS 1100 varrógép + quilting kit

Az Innov-is NV1100 tágas munkafelületével, és 140 beépített öltésével kiválóan alkalmas nagyobb méretű ruhadarabok és lakásdekorációs tárgyak készítésére.

Fontosabb jellemzők:

  • hosszú gépkar
  • hatékony anyagtovábbítás
  • szálvágó
  • fém alkatrész
  • 3 év garancia

Az akciós ár a készlet erejéig érvényes!

Ezzel a csomagajánlattal 31.900 Ft-ot takaríthatsz meg a teljes vételárhoz képest.

A varrógéppel kapcsolatos információkat itt találod meg!

Patchwork Porta ajánlata

Juki Magyarország ajánlata

Inspirálja magát a JUKI HZL-G szériával!

A BOX-FEED anyagtovábbító rendszerrel tökéletes varratokat készíthet a finomtól a nehéz anyagokig. Az erőteljes anyagtovábbításnak köszönhetően több réteg farmer sem okoz gondot varrógépeinknek. A széles varrótér a nagyobb munkák megvarrásához is helyet biztosít.

A varratminták széles választéka áll rendelkezésére amelyekkel izgalmasabbá teheti alkotásait.

Alkosson kedvére a JUKI varrógépeivel!

További részletekért látogasson el weboldalunkra:

https://www.jukimagyarorszag.hu/gepekhaztartasi/hv/hzl-g120/

https://www.jukimagyarorszag.hu/gepekhaztartasi/hv/hzl-g220/

A Magyar Foltvarró CÉH tagjainak 10% kedvezményt biztosítunk minden teljes áru JUKI háztartási varrógépünkre!

ESKÁ Kézművesműhely ajánlata

Patchwork anyagok, textilbőrök, barkácsfilcek, Sizzix kellékek és kések széles választékát kínáljuk Győrben a Bartók Béla út 3. alatt található üzletünkben.

Telefon: 20-455-4400

E-mail: eska.bolt.gyor@gmail.com

www.facebook.com/eska.bolt.gyor

Összes: 1 342Napi: 4